پر شدن فضای Datastore و قفل شدن VMها

گاهی اوقات ممکن است بر اثر پر شدن فضای Datastore، پیغام زیر در Summary Tab یکی یا تعدادی از VMها برای شما نمایش داده شود. آن VMها خاموش شده و با انتخاب هر کدام از گزینه‌های زیر باز هم مشکل حل نخواهد شد.


وقوع چنین حادثه‌ای در محیط عملیاتی به شدت بعید و غیر منطقی است (با توجه به وجود ابزارهای مختلف مانیتورینگ!!). مسلماً در چنین شرایطی تنها راه حل منطقی افزایش حجم Datastore خواهد بود. از آنجا که احتمالاً چنین یپغامی را در محیط لابراتور خود مشاهده کرده‌اید، افزایش حجم Datastore دور از انتظار خواهد بود. حتی در محیط‌های عملیاتی نیز ممکن است فراهم کردن فضای اضافه اندکی زمان ببرد و در این مدت این VM از دسترس خارج خواهد بود.
ناامید نشوید! کلید موقت حل این مشکل در توجه به یک نکته اساسی در طراحی مرکز داده است که معمولاً مورد بی توجهی قرار می‌گیرد. اصولاً همه ما در زمان طراحی ساختار مرکز داده و در بخش ذخیره‌ساز فقط حجم دیسک-ها را در نظر می‌گیریم. در حالی که به جز فایل‌های حجیم VMDK، یک فایل نسبتاً حجیم دیگر نیز وجود دارد. فایلی با پسوند .vswp که مربوط به Swap ماشین مجازی است. این فایل در زمان ساخت VM ایجاد می‌شود و حجم آن برابر است با:

Allocated Memory – Reserved Memory

به عنوان مثال اگر شما 100 ماشین مجازی با رم 10 گیگابایت (بدون رزرو) داشته باشید، باید به این نکته مهم توجه کنید که بر روی Datastoreها 1TB فایل .vswp ایجاد خواهد شد. غفلت از این نکته مهم و طراحی اشتباه، ممکن است شما را دچار مشکلاتی از این دست کند.
با توجه به این نکته، یک راه حل سریع برای حل مشکل فوق این است که برای این ماشین مجازی و یا سایر ماشین مجازی روی Datastore پر شده، مقداری از رم را رزرو کنید (البته اگر رم به اندازه کافی داشته باشید!)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *