Veeam Backup & Replication and Imported Media Pool

احتمالاً شما هم مثل من از طرفداران پر و پا قرص  نرم افزار قدرتمند Veeam Backup & Replication هستید. یکی از مزایای مهم این نرم افزار قابلیت‌های بسیار خوب آن در یکپارچه شدن با محیط مجازی، پشتیبان گیری از ماشین‌های مجازی، یکپارچه شدن با دستگاه‌های ذخیره ساز شرکت‌هایی نظیر EMC و Hitachi، و از همه مهمتر قابلیت‌های مربوط به Tape است.

اما یکی از مسائلی که امکان دارد با آن برخورد داشته باشید این است که ممکن است پس از چند سال زیر ساخت Tape خود را ارتقا دهید و یا حتی به خاطر خرابی و تعمیرات مجبور شده باشید که بورد دستگاه قدیمی خود را تعویض کنید. متاسفانه در هر کدام از این دو شرایط نرم افزار Veeam دستگاه را به عنوان یک Device جدید شناسایی کرده و دستگاه قدیمی را به عنوان Offline شناسایی می‌کند!!!

اولاً اگر از Warning­های مربوط به Offline Tape خسته شده­اید چاره­ای ندارید جز اینکه دستگاه Offline را از Inventory خود Remove کنید! اما این کار مستلزم این است که تمام Media Poolها و از طرفی تمام Jobهای درگیر با آن Device را قبل از هر چیز پاک کنیم!! شخصاً پیشنهاد می‌کنم حتماً این کار را انجام دهید! ساخت مجددا تمام Jobها و Media Poolهای قدیمی اگر کاملاً مستند سازی کرده باشید کمتر از 1 ساعت زمان خواهد برد….

مساله دوم و مهمتر اینکه تمام Tapeهای قدیمی به عنوان نوار Imported شناسایی شده و در یک Media Pool با همین نام قرار خواهد گرفت. در چنین شرایطی شما 2 راه حل دارید.

  1. با این موضوع کنار بیاید و قبول کنید که هر زمان نیاز به خواندن از نوارهای قدیمی داشته باید در Imported Media Pool به دنبال آن‌ها بگردید و دیگر از این نوارها در فرآیندهای Backup Job استفاده نخواهید کرد! این کار از نظر من راه حل خوبی نیست….
  2. رویکرد دوم و اصولی­تر این است که Imported Tapeها را مجددا به چرخه نوارها برگردانده تا اولاً سازماندهی و تقسیم بندی بهتری داشته باشیم و ثانیاً بتوانیم در Jobهای پشتیبان گیری از آن­ها استفاده کنیم. اما متاسفانه طبق مستندات سایت Veeam، انتقال نوارهای از یک Media Pool به یک Media Pool دیگر مستلزم پاک شدن کلیه اطلاعات نوار است! یعنی تمام اطلاعات شما از دست خواهد رفت!

اما میخواهم یک راه حل ابتکاری به شما معرفی کنم تا با سادگی این موضوع را دور بزنید و Tapeها را به Media Pool­های مورد نظر خود منتقل کنید، بدون اینکه اطلاعاتی از دست بدهید. کافی است این مراحل را به ترتیب انجام دهید:

  1. نوارهای مورد نظر را از دستگاه جدید یا دستگاه تعمیری خارج کنید. این نوارها همچنان در Imported باقی می­ماند اما خاکستری رنگ خواهند شد.
  2. اگر نوار در حالت Protected است از این حالت خارج کنید و سپس Remove from Catalog کنید.
  3. نوار را مجددا داخل دستگاه قرار دهید. اگر داده شما خیلی حساس است، جهت اطمینان بیشتر حتماً قبل از شروع فرآیند دکمه فیزیکی روی نوار را در حالت Write Protection قرار دهید. نوار اینبار در Media Pool جدید با نام Unrecognized قرار خواهد گرفت. احتمالاً این نام برای شما آشنا است… وقتی نواری را برای اولین داخل دستگاه قرار می­دهید!
  4. بلافاصله و قبل از اینکه Inventory Tape و یا Category Tape کنید، روی نوار کلیک راست کرده و Move Media Pool کنید تا نوار در Pool مورد نظر شما قرار گیرد.
  5. سپس عملیات Inventory و پس از آن عملیات Catalog را انجام دهید.

تنها در چنین شرایطی است که نوار شما به چرخه و Poolهای قدیمی باز خواهد گشت بدون اینکه اطلاعاتی از دست برود.

یادآوری: Inventory فرآیند سریعی است که فقط Metadata نوار را می­خواند اطلاعات اولیه نظیر بار کد، حجم نوار و…. در حالی که Catalog فرآیند زمان بری است که درگیر خواندن ساختار داده­های روی نوار و ثبت آن­ها در پایگاه داده Veeam جهت فرآیند Recovery فایل­ها و داده­ها در آینده خواهد بود. خود فرآیند Catalog با یک Inventory شروع خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *